Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

"Gąska śliwką pachnąca"

Data publikacji: 2018-10-16, Data modyfikacji: 2018-10-18
A A AWydrukDrukuj  
 
„Gąska śliwką pachnąca” Danie o tak apetycznej nazwie reprezentowało powiat kazimierski i gminę Bejsce na  Konkursie Kulinarnym realizowanym podczas warsztatów kulinarnych pn . „Potrawy regionalne i tradycyjne z gęsiny” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Warsztaty odbyły się w dniu 14 października 2018r. w Rakowie. Autorką przepisu jest Pani Zdzisława Sterna przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Uściszowicach gm. Bejsce. Sekretem dania jest aromatyczny sos śliwkowy, przyrządzany według przepisu babci ze śliw damach z przydomowego sadu. Gęsina przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Uściszowic spotkała się z uznaniem komisji konkursowej,  która nagrodziła „ Gąskę śliwką pachnącą” III miejscem.   Składniki: 2 nóżki i 2 piersi z gęsi, 2 gaście suszonej  śliwki damachy 2 cytryny, ½ litra białego wytrawnego wina, ½  litra miodu wielokwiatowego smalec gęsi do smażenia, 1 łyżeczka cynamonu, sól, pieprz do smaku   Galas: 2 kg śliwek damach, 1- 3 łyżki cukru w zależności  od słodkości śliwek Opis przygotowania: Mięso z gęsi solimy, pieprzymy polewamy obficie miodem i pozostawiamy w tej marynacie na noc w chłodnym miejscu. Na drugi dzień mięso obsmażamy na smalcu gęsim, układamy w gęsiarce do pieczenia. Marynatę pozostałą z gęsi mieszamy z białym winem i zalewamy gęsinę i wysypujemy dwie garści suszonych śliwek. Pieczemy pod przykryciem 1-1,5 w temp. 180 stopni. W trakcie pieczenia podlewamy wodą by mięso było soczyste. Pod koniec pieczenia posypujemy gęsinę cynamonem i skórką otartą z cytryny i pieczemy jeszcze 10 minut pod przykryciem. Gąskę podajemy z galasem ( sosem śliwkowym). Sos śliwkowy: śliwki damach rozprażamy, przecieramy przez sito i w razie potrzeby dosładzamy. Gęsinę podajemy w towarzystwie pieczonych ziemniaczków i surówką z czerwonej kapusty lub   marchewki. Całkowity czas przygotowania to 2 godziny +  12 godz. wcześniej mięso musi być zamarynowane. [See image gallery at bejsce.eu]  

Pełna treść wiadomości na: bejsce.eu/?p=23611
bejsce.eu, Źródło artykułu: bejsce.eu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat kazimierski - powiat w południowej części województwa świętokrzyskiego z siedzibą w Kazimierzy Wielkiej. Powiat tworzą gminy: Bejsce, Czarnocin, Kazimierza Wielka, Opatowiec i Skalbmierz zajmując powierzchnię 422,18 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: rzeka Nidzica, Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej, Pałac w Bejcach z 1802 roku – pierwowzór warszawskiego Belwederu oraz bardzo liczne kościoły zarówno drewniane jaki murowane.

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie, rośnie także znaczenie branży usługowej.

    Przez powiat przebiega droga krajowa nr 79.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola